Poutní místo PM Lourdské

Poutní místo Panny Marie Lurdské, Starý Rejvíz
vybudováno 1908, obnoveno 2006

Poutní místo zasvěcené Panně Marii Lurdské (Lourdes Grotte) se nachází cca 400 m nad posledním domem (Apartmán Pod Koberštejnem) na Starém Rejvízu u skalního masivu v lese – přístup je značen od rozcestníku Starý Rejvíz (červená/modrá turistická značka), při cestě od Rejvízu odbočka vlevo, kousek do kopce.
PouPML1927tní místo bylo vybudováno v r. 1908 k výročí 100 let založení kostela na Rejvízu a současně 50.výročí Lourdské jeskyně ve Francii. Každoročně 1.května procesí věřících doneslo sošku Pany Marie z místního kostela, na konci října ji opět vrátili dočasně do kostela.

Jaká mimořádná událost se v místě u Josefových skal stala není dnes přesně známo. Známá je ale skutečnost, že lidé žijící v nepříznivých drsných podmínkách této horské oblasti dobře věděli o schopnostech nadpřirozené ochrany a uzdravující moci Panny Marie, prostřednictvím vybudovaných svatostánků, symbolů proseb, díků a uctívání se k ní obraceli o pomoc.
Jako mnoho jiných „nežádoucích“ duchovních míst bylo poutní místo po nástupu komunistů k moci po 2. světové válce zničeno.

Občanskou aktivitou spolku „Příznivci kamenických a sochařských děl na Jesenicku“ , přispěním „Spolku pro rozvoj Rejvízu“ a dalších dobrovolníků bylo poutní místo v roce 2006 obnoveno a dne 28.9.2006 jej slavnostně vysvětil Msgr. Anton Otte DEKAN IM JVD A. D.

20140504_154912_Pano

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *