Koberštejn – zřícenina hradu

Po červené turistické značce dorazíte z Rejvízu cca po 4 km převýšení cca 180 m)  ke zřícenině ranně gotického hradu vratislavských biskupů z 2.pol. 13 stol., založeného na ochranu dolů kolem Zlatých hor a cesty Olomouc-Nisa, která v té době vedla v údolí pod hradem.

20140822_113613 2011-08-05 12.31.10

Hrad byl postaven na severovýchodním svahu Zámecké hory (934 m n.m.) ve směru do údolí Černé Opavice.  Hrad střežil zemskou stezku mezi Zlatými Horami a Vrbnem (Nisa-Olomouc). Současně byl jednou z pohraničních pevností a celních bodů Vratislavského biskupství a sloužil na obranu jeho majetku. Doba zániku hradu není známa, zanikl pravděpodobně ve válkách v 15. století.  V písemných zprávách se vyskytuje až v roce 1687 jako pustý, ale keramické střepy datují jeho vznik právě na zmíněný konec 13. století.

S hradem je spojena pověst o skřítcích a zlaté kuželně: Na louce pod věží se v poledne, po nenadálém zahřmění, objeví upravená kuželková dráha z ryzího zlata, s šedými kuželkami a královnou z modrého olova. Hru zde hrají tři mužíčci ve starodávných šatech, kteří bohatě odmění toho, kdo je jim v takové chvíli ochoten stavět spadané kuželky. Po nějaké době zjevení mizí v prudkém víru.

Skála, na které se tyčí zřícenina hradu je občas využívána i horolezci. Skalní oblast tvoří mohutná okrajová skála a dvě věže se nacházejí o 300m dále. Skála je tvořená z pegmatitu, místy prorostlého křemenem. Je pevná, bohatě členěná a poskytuje krásné lezení v kolmých až mírně převislých stěnách s mnoha převisy. Cesty jsou jištěny fixními skobami, nýty a kruhy. Skály dosahují výšky do cca 30m.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *